Va dau cea mai proasta veste din istoria omenirii

Inca tremur, imi este greu sa-mi revin.

Ultimul studiu, a demonstrat, ca incalzirea globala va afecta puternic productia de bere. Pentru ca berea sa fie bere, hameiul trebuie sa contina nu stiu ce alfa-acid in concentratie de 5%. Sub acest prag, fermentarea nu mai este posibila. Ei bine, in ultimii ani, concentratia de alfa-acid in hamei a scazut de la an la an, fiind foarte aproape de pragul critic.

Un rezumat puteti citi aici, iar pentru cei tehnici in ale culturilor de hamai cititi acest studiu.

Hotarat lucru, s-a mers prea departe cu incalzirea globala. As fi tolerat disparitia ursilor polari, inundarea oraselor de coasta, dar, la naiba, nu pot tolera lipsa berii in frigider. ACT NOW!


11 Responses to “Va dau cea mai proasta veste din istoria omenirii”

[…] This post was mentioned on Twitter by Adrian Prunas, Alex Popa and Radu Rovin. Radu Rovin said: Shit, acuma chiar ca trebuie sa devenim verzi! RT @zoso: OMFG!!!! http://bit.ly/wfW2z […]

Stefan Murgeanu Posted on September 16, 2009 at 4:43 pm

dezastru, trebuie sa fim uniti acum si… sa trecem pe vin :))

Radu Boncea Posted on September 16, 2009 at 4:46 pm

Vinul face prea mult bine la femei. Berea era scuza perfecta.

CezarV Posted on September 16, 2009 at 5:06 pm

Mda….De ce ? :(

rivionze Posted on September 16, 2009 at 5:08 pm

noi ca noi dar se rascoala englezii si nemtii:))

George Hari Popescu Posted on September 16, 2009 at 5:17 pm

Nu se poate aşa ceva! Cum facem să fermenteze mai bine, zi repede!

Radu Boncea Posted on September 16, 2009 at 5:30 pm

@George: pai vad ca tu faci destule, te dai cu bicicleta, alea alea, prieten cu mediul. Eu am zis ca de azi o sa beau bere direct din sticla, ca sa nu mai spal paharele…mai economisesc energie suficienta sa salvez 2-3 beri.

George Hari Popescu Posted on September 16, 2009 at 5:33 pm

Dacă ştii de un aparat care face să fermenteze berea mai repede dacă dai la pedale, să-mi zici. Oricum, cică se reciclează cel mai uşor cutiile de metal, numai că n-aş pune gura direct pe ele.

veyronsky Posted on September 16, 2009 at 5:47 pm

God Damn it! pana aici..gata! deja ma-niervez
pe care il mai vad ca foloseste hair spray sau face plinul la masina il bat de striga ciucu-ciucu … ca doar nu mi-o lua el berea de la gura :))

Andy Mihail Posted on September 16, 2009 at 6:10 pm

Eu zic sa incepem sa ne facem rezerve ca in reclama asta: http://www.youtube.com/watch?v=IUVQz5kIQQc