Un oras plin de cacat(i)

Zi frumoasa, insorita, 12C, ies cu fi-miu in parcul din fata blocului, parc nou renovat de primaria sectorului 6.
Parcul a fost divizat in 3 parti, teren de joaca pentru copii cu tot de felul de tobogane si palate din lemn – mai mare dragul, un spatiu unde lumea poate sa-si lase cainii sa-si faca nevoile si restul parcului cu bancute si copaci.
Foarte civilizat, in fine, foarte civilizata intentia pentru ca dupa aceasta zapada parcul arata mai rau ca o latrina de la tara, aproape intreg parcul este plin de cacat de caine, mai putin zona dedicata cainilor. Acolo zapada este de un alb imaculat. Fericitii tarani posesori de javre au aceeasi inteligenta si bun-simt ca si potaile lor.
Azi insa n-am mai rezistat. Incalzit bine de la soare si de la o cearta telefonica cu cei de la UPC, m-am luat la cearta cu un nene de 50 de ani care isi bagase cele doua javre in parculetul copiilor. La astia in varsta chiar nu te astepti la asemenea cacaturi si cand am vazut cu cata ardoare isi indemna retardul cainii sa se cace la 5 metri de fi-miu, am tintit cea mai apropiata potaie si i-am tras un sut in burta de a zburat javra un metru in aer. Am facut-o premeditat, cu atata sete si forta, ca javra nici nu a mai putut sa scheune, timp de un minut s-a chinuit sa respire.
Desigur retardul stapan nu a gustat figura mea de Kung-Fu si a inceput un tur de injuraturi…dar fuck him, eu ma simteam fericit…baremi next time javra se va gandi de doua ori, si pentru stapan, inainte sa intre pe terenul de joaca.





18 Responses to “Un oras plin de cacat(i)”
Alin Posted on March 1, 2010 at 10:23 pm

Nu ca nu se poate argumenta pozitia ta re dreptul cainelui respectivului de a se caca acolo dar reactia a fost de cacanar ordinar. Daca mi-ai fi lovit mie cainele ti-as fi scos stomacul pe gura, fara nici o discutie. Nu e cainele tau sa mi-l lovesti, si presupun ca dupa i-as fi tras un sut in coaie fiului tau, sa se chinuie si el sa respire. Esti chiar dobitoc.

Radu Boncea Posted on March 1, 2010 at 10:30 pm

Sa inteleg ca si tu iti duci cainele sa se cace in parculetul copiilor. Cand treci prin Crangasi cu cainele, da-mi de stire, vedem cum iti rezolvam potaia.

Alin Posted on March 1, 2010 at 10:37 pm

Nope. Nu fac asta, eu sunt mai civilizat decat atat. Dar mi se pare jalnic sa te cobori la nivelul unui dobitoc (mosu’) si sa faci sa sufere o fiinta care n-are nici o vina (cainele). Nu in ultimul rand, am rottweiler, deci nu cred ca ti-ar fi usor chiar daca n-as fi eu acolo. Oricum, vorbind dpdv legal, imi lovesti proprietatea, deci pot riposta cum cred eu de cuviinta – se cheama stare de necesitate.

Radu Boncea Posted on March 1, 2010 at 10:43 pm

Ca sa te linistesc, mosul respectiv este destul de dus cu pluta, si-a luat bataie (el, nu cainii lui) de la mai multi vecini din varii motive. Se ia de copii, arunca cu gunoaie pe geam direct pe masinile parcate sub geamul lui, este un betivan, practic sustine financiar o bomba de bar si crede-ma, ca nu as fi lovit sarmanul caine, dar toata treaba a venit dupa mai multe altercatii verbale si mai ales dupa ce si-a indemnat cainele sa se cace langa fi-miu…

Jordan Posted on March 2, 2010 at 10:02 am

Ok, acum are logica :). Atunci trebuia sa-i tragi una mosului.

marie jeanne Posted on March 8, 2010 at 7:05 pm

Esti dobitoc, sper ca atunci cand zici urmatoarea cretinitate care ma deranjeaza o sa apreciezi, pe sistemul tau, ca o sa-ti rup copilul in paispe cu bataia. Ca nu-mi place de tine.

marie jeanne Posted on March 8, 2010 at 7:06 pm

Bine, te bat si pe tine, ce dracu, ca nu mi-o fi lene, inca sunt in puteri, nu obosesc de la un plod :D

Radu Boncea Posted on March 8, 2010 at 7:17 pm

Ouch, deja ma doare, all the horror, the pain…

marie jeanne Posted on March 8, 2010 at 11:56 pm

no bine, sa te obisnuiesti.

un gog Posted on March 9, 2010 at 12:16 am

… nu e… destul daca nu e si fudul.

Andrei Posted on March 15, 2010 at 4:29 am

Nu inteleg de ce toti imbecilii se vaita de excrementele animalelor care pana la urma fac parte dintr-un ciclu natural. Cretinule mai bine te-ai plezni pe tine dupa cefa cand arunci pe jos o doza de cola. Ai foarte mare noroc ca nu impartim acelasi oras, ca m-as fi plimbat zilnic in parcu lu’ fiut-o cu un bull terrier.

Radu Boncea Posted on March 15, 2010 at 9:03 am

Faptul ca tie iti place sa traiesti si sa mananci cacat nu inseamna ca si altora le place acelasi lucru. Si in loc sa te plimbi cu potaia prin parc, ai putea sa treci mai des pe la scoala.

788 Posted on October 10, 2010 at 11:24 pm

Radu, de acord cu tine. In orice parc dintr-o tara civilizata (exclus Ro) sunt WC-uri pentru caini, plus ca se dau amenzi uriase daca iesi cu potaia si n-ai punga cu tine in care sa colectezi cacatul lui “Bubico”.

Pentru toti nerealizatii social care au caine, un sfat: faceti un copil daca va simtiti nerealizati afectiv! Faptul ca aveti caine denota un grav complex de inferioritate! Sunteti prea prosti ori complexati ca sa castigati afectiunea unei fiinte umane, d-aia va luati caine! Cainele nu va judeca, va este loial neconditionat…

Nu maidanezilor pe strazi Posted on August 5, 2014 at 9:35 pm

multi necivilizati pe lumea asta care isi aduc contributia ca tara asta sa fie mizerabila. Vorbesc de maidanezofili si de cei care isi duc javrele in parc si nu strang dupa ele. 
Nu stiu cum e posibil sa vezi ce curat e in vest si sa te doara fix in cot, de nepasare!  

monte Posted on August 6, 2014 at 12:29 pm

si cei care scuipa pe jos? boschetarii? betivii?
 

monte Posted on August 6, 2014 at 1:02 pm

SI DACA MA CAC EU IN PARC?
 

Nic Posted on August 6, 2014 at 8:02 pm

Ce-ar fi ca toti astia care va oripilati pe aici sa mancati ce-a scos jivina aia pe partea dorsala si sa va retrageti inapoi in pestera de unde ati iesit? Locul cainilor nu e printre copii si al cacatilor nu e pe strada sau pe iarba. Cine are caine sa faca bine sa stanga dupa javra. Aveti caine, asumati-va si rahatul lui! Intr-o tara civilizata bezmeticul ala cu cainii lui ar fi platit la amenzi de-l ustura si-n cur. Numai in porcaria asta de tara gasesti exemplare idioate care se complac in mizeria asta perpetua… Parca ati fi crescut in troaca porcilor, nu in case sau apartamente…